HRABYNĚ 2023

neděle 3. 9. 2023

výsledky

pořadatel:

hlavní partner:

 

partneři:

cesky svas cyklistiky

Memoriál Jana Veselého

100 let od narození Jana Veselého


ČP HRABYNĚ 2023

26. 08. 2020

Výkony profesionálů doplní i výlet do historie cyklistiky, zábavné workshopy a swing

Závodní den cyklistických profesionálů i amatérů bude v sobotu 29. 8. na Hlavní třídě v Porubě provázet jedna atraktivní novinka, kterou připravil partner akce, Spolek Elegant. Ten navazuje na činnost Moravskoslezské župy cyklistické a těží z tradice a noblesy starých časů v časech nynějších. Spolek byl obnoven na počest Augustina Sumíka, který svým nadšením motivoval mnohé.

„Býti velocipedistou je životní styl, který s sebou nese nejen noblesu starých časů, ale také aktivní životní styl plný sportu, kultury, řemeslné dovednosti a historie. Jsme sice trochu retro, ale proč ne, je to zábava. Našim cílem je podporovat městská kola v Ostravě, vytvářet originální projekty související s historií, kulturou a sportem, podporovat kulturní a sportovní turismus v Ostravě a Moravskoslezském kraji. Využíváme všech našich dovedností k jejich naplnění," říká členka spolku Karin Raszková.

Doprovodný program Spolku Elegant bude pestrý. Workshop pro děti nabídne zábavu i poučení. Jeho cílem je překonávat bariéry a ukázat , že i na starším kole se dá trénovat a zdolávat vlastní limity. Dá prostor řemeslné zručnosti, vztahu ke kolu, potažmo k cyklistice. Na stanovištích si budou moci nejen děti vyzkoušet jednoduchou údržbu kola nebo se naučit jak vyhledat a opravit defekt.

Výstava historických a sportovních kol ukáže, jak se tento oblíbený dopravní prostředek vyvíjel v průběhu času. Další výstava pak představí cyklistiku jako fenomén reprezentující ducha doby, kdy lidé ctili sportovního ducha, gentlemanství i vlastenectví a přináší poutavý příběh plný technické dovednosti, nadšení a inspirace pro časy nynější. Na výstavě pracovali lidé z Elegant spolku téměř dva roky a představili ji například v Ostravském muzeu, nebo v Opavě. Na Memoriálu Jana Veselého si budete moci expozici prohlédnout ve formě velkoformátových plakátů a vystavena bude i sbírka závodních kol, na kterých je patrný technický vývoj. Všechna kola jsou plně funkční a návštěvníci je budou moci vidět také v rámci krasojízdy, která se uskuteční v cca v 16 30 hod před hlavním závodem elite. Nejzajímavější jsou určitě nejstarší kola této sbírky např. francouzské závodní kolo DAVY z roku 1907, které už má ráfkové brzdy a volnoběžku.

Chybět nebude ani výborné občerstvení ve speciálním cyklo baru: tři druhy piva z pivovaru Aero, tři druhy domácích limonád, domácí buchty, grilované oštiepky a to vše doprovázeno swingovým tancem v podání Jazz Monkeys.

Celý program je realizován ve spolupráci s katedrou studií lidského pohybu , která přítomným proměří kondici těla a poradí v oblasti výživy.

 

« zpět